• טינה קפלן

עזבתם את ישראל? אל תשכחו לדווח למס הכנסה

בשנת 2016 חל שינוי קריטי בחוקי מיסוי בינלאומי בישראל: תושבים אשר יוצאים לרילוקיישן או מהגרים לחו"ל נדרשים החל משנה זו להגיש דו"ח מס ולהצהיר על ניתוק תושבות בישראל על גבי טופס 1348. חובת הגשת הדו"ח חלה גם על שכירים שמעולם לא היה להם תיק במס הכנסה, וגם אם לא היו להם הכנסות מחוץ לישראל בשנת העזיבה.


בעוד שתושבי ישראל תמיד היו חייבים בהגשת דו"ח מס כשהיו להם הכנסות מחוץ לישראל, במצב החדש גם אדם שיוצא מישראל וסבור שהוא הפך לתושב חוץ ולכן כלל לא חייב בדיווח בישראל אלא רק בחו"ל, יהיה חייב להגיש דו"ח מס גם בארץ. בנוסף, יהיה עליו לצרף לדו"ח גם הצהרה בענין תושבות המפרטת את הזיקות לישראל ולמדינה האחרת, וכן מכתב עם נימוקים ומסמכים שתומכים בטענתו. אי הגשת הדו"ח במקרים הנדרשים מהווה עבירה על החוק הישראלי.

על פי החוק הישראלי, החובה להגיש את הדיווח חלה בהתקיים אחד משני התנאים שלהלן:

א. אם אדם שהה בישראל במשך יותר מ-183 בשנת המס.

ב. אם אדם שהה בישראל במהלך השנה במשך יותר מ-30 ימים ובמשך יותר מ-425 במהלך שנת המס והשנתיים שקדמו לה.

כך למשל, אדם שעזב את ישראל ביום 15.02.2020, יהיה חייב בהגשת הדיווח ביחס לשנת 2020, מכיוון שהה בישראל יותר מ-30 יום בשנת 2020 ובמשך יותר מ-425 בשנות המס 2020, 2019, 2018 במצטבר.

כעת יהיה על היוצאים מחוץ לישראל להגיש את ההצהרה על גבי הטופס החדש (1348 "ניתוק תושבות לצרכי מס"), אשר מהווה נספח לדוח המס השנתי (1301). כלומר, על היחיד להגיש דוח מס שנתי, טופס ניתוק תושבות וכן הסבר מפורט בכתב ומסמכים תומכים. משמעות הגשת הדיווח היא שהיחיד בעצם "נכנס" למערכת של רשות המס ועשויות להיערך בדיקות בעניינו.

כדי לראות את הטופס באתר רשות המסים, יש ללחוץ כאן.יש לכם שאלות נוספות? צריכים יעוץ פרטני? מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון, במייל או לשלוח הודעת Whatsapp למספר: 054-9449314


טינה קפלן היא עורכת דין, עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה באופן ייחודי במיסוי בינלאומי בישראל של יחידים: תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, תושבי ישראל שעוברים לחו"ל לרילוקיישן זמני או קבוע ותושבים חוזרים.

*אין לראות באמור לעיל משום יעוץ משפטי ואין להסתמך על כך. בכל מקרה מומלץ להיוועץ באיש מקצוע לפני קבלת החלטה.

למאמר נוסף בסדרה - טעות ברילוקיישן: תשלומים לביטוח לאומיWhatsapp

E-mail

רשתות חברתיות

  • טינה קפלן עורכת דין מסים לינקדאין
  • טינה קפלן עורכת דין מסים פייסבוק
  • טינה קפלן עורכת דין מסים יוטיוב