• טינה קפלן, עורכת דין

ניתוק תושבות מישראל - חובת דיווח מיוחדת

בשנת 2016 חל שינוי קריטי בחוקי מיסוי בינלאומי בישראל: תושבים אשר יוצאים לרילוקיישן או מהגרים לחו"ל נדרשים החל משנה זו להגיש דו"ח מס שנתי מלא בישראל, וכן להצהיר על ניתוק התושבות שלהם מישראל. חובת הגשת הדו"ח חלה גם אם אין לאותו תושב שעוזב לחו"ל הכנסות בישראל או תיק במס הכנסה.


בעוד שתושבי ישראל תמיד היו חייבים בהגשת דו"ח כשהיו להם הכנסות מחוץ לישראל, במצב החדש גם אדם שיוצא מישראל וסבור שהוא הפך לתושב חוץ, יהיה חייב להגיש דו"ח מס. בנוסף, יהיה עליו לצרף לדו"ח גם טופס הצהרה ייעודי המפרט את הזיקות שלו לישראל, וכן מכתב עם הסבר מפורט ומסמכים שתומכים בטענתו. אי הגשת הדו"ח במקרים הנדרשים מהווה עבירה על החוק הישראלי.

על פי החוק הישראלי, החובה להגיש את הדיווח חלה בהתקיים אחד משני התנאים שלהלן:

א. אם אדם שהה בישראל במשך יותר מ-183 בשנת המס.

ב. אם אדם שהה בישראל במהלך השנה במשך יותר מ-30 ימים ובמשך יותר מ-425 במהלך שנת המס והשנתיים שקדמו לה.

כך למשל, אדם שעזב את ישראל ביום 15.02.2020, יהיה חייב להגיש את טופס הדיווח ביחס לשנת המס 2020, מכיוון שהיה בישראל יותר מ-30 יום בשנת 2020 ובמשך יותר מ-425 בשנות המס 2020, 2019, 2018 במצטבר.


בעבר, תושבי ישראל רבים אשר יצאו לרילוקיישן הצליחו "לחמוק" מהנטל שבהגשת דו"ח מס בישראל בשנת העזיבה. כך היה עבור שכירים רבים, אשר עד לעזיבה שלהם כל המסים נוכו משכרם בישראל. במצב כזה, אם לדעתו של מומחה מיסוי בינלאומי - הסטטוס שלהם אכן הפך לכזה של תושבי חוץ לצרכי מס במהלך השנה, ניתן היה להמנע מהגשת דו"ח בישראל במקרים מסוימים. אולם בשנת 2016, הכנסה אישרה תיקון לחוק שבעצם מטיל חובת דיווח אוטומטית כמעט על כל אדם שיוצא מישראל וטוען שמרכז חייו עבר למדינה אחרת במהלך שנת המס.


במלים אחרות, על פי החוק היום, כל אדם שעוזב את ישראל וטוען שאינו חייב בדיווח על הכנסותיו מחו"ל מכיוון שהפך לתושב חוץ, צריך להגיש דו"ח מס שנתי על גבי טופס 1301 (דו"ח מס ליחיד). בנוסף, יש לצרף נספח לדו"ח המס השנתי - מה שמכונה טופס ניתוק תושבות (נספח 1348 לדו"ח השנתי).


במסגרת הצהרת התושבות שלכם למס הכנסה, תצטרכו למלא שאלון לגבי מכלול הזיקות, הקשרים והנכסים שלכם בישראל ובמדינה שאתם עוברים אליה, לגבי שנת העזיבה שלכם. בדרך זו תוכל רשות המסים לבחון את מכלול הנסיבות ולהכריע האם אכן מרכז החיים שלכם עבר לחו"ל או שמא נותר בישראל.ניתוק תושבות - טופס 1348 הצהרת תושבת לשנת מס
טופס הצהרת תושבות למס הכנסה

יש לשים לב שאין להסתפק רק במילוי וחתימה על גבי נספח ניתוק התושבות, אלא יש לצרף אסמכתאות שמעידות על העברת מרכז החיים שלכם, וכן נימוקים (עובדתיים וגם משפטיים) מדוע אכן מבחינת החוק יש לראות בכם כתושבי חוץ, על אף ימי השהייה שלכם בישראל.


אמנם, משמעות הגשת הדיווח היא שהיחיד בעצם "עולה על הרדאר" של רשות המס ועשויות להיערך בדיקות בעניינו. כמו כן, בעת החזרה לישראל רשות המסים תוכל לבחון את המצב העובדתי והמשפטי של אותו אחד באופן רטרואקטיבי. במקרים מסוימים רשות המסים תדרוש מכם להגיש דו"חות מס לשנים קודמות, ועשוי אף לפסול את הטענה לניתוק התושבות במועד העזיבה, תוך חיוב בהפרשי מסים.


יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן לנצל את ההזדמנות להגשת דו"ח ניתוק התושבות דוקא לטובתכם: אאפשר לבצע תכנון מס נכון מבעוד מועד, ואף לדרוש החזר של המס ששולם בישראל במהלך השנה.

למאמר קודם בסדרה - טעות ברילוקיישן: תשלומים לביטוח לאומי


למידע נוסף בנושא מיסוי ורילוקיישן היכנסו לאתר www.TKTAX.co.il


טינה קפלן - עו"ד (B.A חשבונאות), עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה במיסוי בינלאומי, מיסוי תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, ומלווה תושבי ישראל ברילוקיישן, הגירה ותושבים חוזרים.


מוזמנים לפנות אלי ליעוץ מיידי, מכל מקום בעולם, גם ב-Whatsapp.


*האמור לעיל הינו בגדר סקירה כללית בלבד, ואין לראות בכך משום יעוץ משפטי או מיסויי, ואין להסתמך על כך ללא קבלת יעוץ פרטני ומותאם אישית.