• טינה קפלן, עו"ד (B.A ראיית חשבון)

טעות קריטית ברילוקיישן: תשלומים לביטוח לאומי

אחת הטעויות הקריטיות של ישראלים ברילוקיישן ותושבים חוזרים, נוגעת להתנהלות סביב ניתוק התושבות בביטוח לאומי (או "ביטול תושבות בביטוח לאומי"). במקרה "הטוב" מדובר בהתנהלות שגויה שתוצאתה זריקת אלפי שקלים לפח. במקרה ה"רע", מדובר בטעות שתחשוף אותם לטענות אזרחיות ופליליות מצד הרשויות בישראל.

 
ניתוק תושבות ביטוח לאומי

הטעויות הנפוצות של ישראלים בדרך לרילוקיישן נוגעות לנושא של הביטוח הלאומי. בדרך כלל מדובר בשתי הנחות שגויות שמכתיבות את ההתנהלות הבעייתית במישור הזה:


ההנחה השגויה הראשונה היא שאתם יכולים לבחור שלא לנתק תושבות, אלא פשוט לשלם סכומים מינימליים כל חודש ובכך לשמור על הזכויות בישראל. ההנחה השגויה השניה היא שבכל מקרה הביטוח הלאומי מנתק אתכם בעצמו אחרי תקופה מסוימת - אז ממילא לא צריך לעשות שום דבר מהצד שלנו עד אז.


כאמור, מדובר בהנחות שגויות מהיסוד.


מה לא עושים עם הביטוח הלאומי כשעוזבים את ישראל


נתחיל מהסוף דוקא, וננסה להבין מה הטעויות הנפוצות ביותר של ישראלים בחו"ל ביחסים שלהם מול הביטוח הלאומי:

  1. להמשיך בתשלומי "מינימום" (177 ש"ח בלבד) שעה שיש לכם הכנסות נוספות, למשל מעבודה, מחוץ לישראל;

  2. להפסיק לשלם לביטוח הלאומי מבלי להודיע על כוונתכם לנתק תושבות ומבלי ליידע שאתם עוזבים לחו"ל;

  3. להמתין תקופה ממושכת של 5 שנים עד אשר הביטוח הלאומי ינתק אתכם בעצמו.

>>>קריאה נוספת: מושגי יסוד בנושא ביטוח לאומי ברילוקיישן


ראשית, התנהלות כזו עשויה להיות לא חוקית. למשל, כשאתם משלמים "מינימום", אתם מצהירים שאתם תושבי ישראל שזכאים לקצבאות, ובמקביל אתם מצהירים שאין לכם הכנסות אחרות שחייבות בדמי ביטוח. אתם למעשה משלמים סכום שהייתם חייבים לשלם לו הייתם מובטלים.


גם במישור הפרקטי, זה בהחלט יתנקם בכם אם תרצו לתבוע קצבאות מסוימות. במצב כזה באופן אוטומטי יחקרו את סטטוס התושבות והתשלומים שלכם. במקרה של סתירה, תשלומים חסרים או סטטוס תושבות לא מדויק, הביטוח הלאומי ישלול במקרה הטוב את התביעה, ובמקרה הפחות טוב יפתח את שאלת התושבות והתשלומים שלכם באופן רטרואקטיבי.


מעבר לכך, זה בהחלט עשוי להתנקם בכם אם בעת החזרה לישראל תבקשו ליהנות מהטבות מס של "תושב חוזר" או "תושב חוזר ותיק". במקרה כזה אתם תדרשו להוכיח בפני מס הכנסה מאיזה תאריך ניתקתם תושבות מישראל, לרבות ניתוק תושבות מול המוסד לביטוח לאומי. אם המשכתם לקבל קצבאות או להשתמש בשירותים רפואיים בישראל, זה יפגע ביכולת שלכם לבסס סטטוס של תושב חוזר.


לבסוף, צריך להבין שהנזק הכלכלי מתביעה של הביטוח הלאומי עשוי להיות גבוה בהרבה מהנזק במישור מס הכנסה. הסיבה לכך היא שאת הביטוח הלאומי משלמים בעקרון על כלל ההכנסות, ובעוד שלצרכי מס הכנסה ניתן להכיר בזיכוי מס זר ששולם בחו"ל (וכך להמנע מתשלום כפל מס), זה לא אפשרי ביחס לביטוח הלאומי. במלים אחרות, אין אפשרות לקבל זיכוי בישראל על התשלומים ל-social security בחו"ל. מדובר בסכומים מאד גבוהים שיתווספו אליהם ריביות, הפרשי הצמדה וקנסות.

>>> קריאה נוספת: 3 טעויות המס הכי נפוצות ברילוקיישן


תגדירו את מטרות הרילוקיישן ומשך המעבר


חשוב להתחיל מהגדרת מטרת המעבר שלכם לחו"ל, וממיפוי הצרכים שלכם בישראל, בטווח הקצר והארוך יותר: האם אתם עוזבים את ישראל מתוך כוונת הגירה? האם מדובר ברילוקיישן לתקופה של 3 שנים לצרכי עבודה? האם אתם עוזבים לצורך פוסט דוקטורט ואמורים לשוב אחרי שנתיים?


כמו כן - מה הצרכים שלכם מול הביטוח הלאומי וקופות החולים בישראל? האם יש לכם מחלת רקע ואתם נמצאים בטיפול רפואי? האם אתם נזקקים לתשלום של קצבאות מסוימות? האם את מתכוונת ללדת בקרוב ורוצה לעשות זאת בישראל?


תבינו את העלויות ואת המשמעויות של הבחירה שלכם


אחרי שמגדירים את המטרה ומבינים את העלות הגלויה והסמויה של ההחלטה לעבור לחו"ל, ניתן לבחור בצורה מודעת באחת מהאפשרויות שעומדות לרשותכם:


(א) שמירה על תושבות ועל זכויות בביטוח לאומי - כאמור, הרצון לשמור על רצף זכויות וכיסוי ביטוחי בתקופה מסוימת הוא מובן ולגיטימי. אבל כשאתם מבקשים ליהנות ממלוא הזכויות של תושבי ישראל, אתם צריכים להבין שהרשויות עשויות לדרוש מכם גם לשלם את מלוא המסים ודמי הביטוח, בדיוק כמו תושבי ישראל.


(ב) מנתקים תושבות בביטוח לאומי - אם אתם מתכוונים לצאת מישראל ולא לחזור בעתיד הנראה לעין, אז תדווחו בצורה מסודרת על גבי טופס ההצהרה, תשכנעו בכוונתכם לעזוב ולהעביר את מרכז החיים שלכם לחו"ל, ותבטלו את התושבות בביטוח לאומי.


תבדקו - האם יש אמנה מיוחדת לביטוח סוציאלי?


זו אמנה מקבילה לאמנה מניעת כפל מס. מדינת ישראל חתומה על אמנות כאלה עם מספר מדינות, בעיקר באירופה וקנדה. להלן רשימת המדינות המלאה עימן יש הסכם בנושא ביטוח סוציאלי, נכון לשנת 2021:

אוסטריה, אורוגוואי, איטליה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורבגיה, סלובקיה, פינלנד, צ'כיה, צרפת, רומניה, רוסיה, שוודיה, שוויץ וקנדה (אמנה מצומצמת).

שימו לב שאין אמנה לביטוח סוציאלי בין מדינת ישראל לבין ארצות הברית. כמו כן נעדרות מהרשימה מדינות רבות ואהודות על ידי ישראלים באירופה כמו פורטוגל, ספרד, יוון, קפריסין, גאורגיה ועוד.


המשמעות היא שאם אתם בוחרים לשמור על התושבות שלכם בישראל, אתם כן תוכלו לקזז מהתשלומים לביטוח הלאומי בישראל את מה ששילמתם לביטוח הלאומי המקומי בחו"ל ולא תהיו חייבים במלוא התשלומים לביטוח לאומי, עד לשיעור המקסימלי של 12% מההכנסות שלכם. יחד עם זאת, אם תשארו מבוטחים בישראל עדיין תהיו חייבים בתשלומי דמי בריאות בשיעור של 5% מההכנסות הללו.

סיכום


בכל מקרה, לא מתעלמים ולא דוחים את הסדרת הסטטוס מול הביטוח הלאומי. לא מחכים לניתוק "אוטומטי" ולא נוקטים בפעולות חד צדדיות מבלי להבין את המשמעויות של שינוי או שימור סטטוס תושבות. מגדירים מטרות, שוקלים את העלויות על פני היתרונות, ובמידת הצורך כמובן פונים ליעוץ מקצועי.


רק לאחר מכן מקבלים החלטה מושכלת: שמירה על תושבות והסדרת תשלומים על פי הכנסתכם, או הצהרה על ניתוק תושבות והפסקת התשלומים. הדרך הזו גם תייצר לכם ודאות ושקט נפשי וגם תחסוך לכם אלפי שקלים.

 

למידע נוסף בנושא מיסוי ורילוקיישן היכנסו לאתר

Tina Kaplan Tax LAw Firm

טינה קפלן - עו"ד (B.A ראיית חשבון), עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה במיסוי בינלאומי, מיסוי תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, ומלווה תושבי ישראל ברילוקיישן, הגירה ותושבים חוזרים.


מוזמנים לפנות אלי ליעוץ גם ב-Whatsapp

 

*האמור לעיל הינו בגדר סקירה כללית בלבד, ואין לראות בכך משום יעוץ משפטי או מיסויי, ואין להסתמך על כך ללא קבלת יעוץ פרטני ומותאם אישית.