• טינה קפלן, עו"ד (B.A ראיית חשבון)

הצהרת תושבות FATCA מול הבנק

כל מי שפתח בשנים האחרונות חשבון חדש בבנק או בבית השקעות, קיבל לידיו את הטופס אשר נושא את הכותרת "הצהרה בדבר תושבות מס לצורך FATCA ו-CRS - הצהרת יחיד". לחלופין, יתכן שקיבלתם את הדרישה הזו מהבנק בזמן שאתם שוהים בחו"ל, או אם ביקשתם להעביר כספים מישראל לחשבון בנק זר בחו"ל.

 
הצהרת תושבות יחיד מול הבנק פטקא

למה הבנק מבקש ממני למלא הצהרת תושבות מס?


כל המוסדות הפיננסיים בישראל, לרבות בנקים, מחויבים על פי חוק לדרוש מכל בעל חשבון בישראל למסור מידע לשם בירור זהותו ומדינת התושבות שלו לצרכי מס. המידע הזה ישמש, למטרת אכיפת מס ולצורך חילופי מידע:

  1. בין ישראל לבין ארה"ב, על פי הסכם פטקא - FATCA.

  2. בין ישראל לבין מדינות אחרות, על פי תקן דיווח על חשבונות פיננסיים - CRS.

לצורך כך ולשם מילוי הוראות הרגולציה בישראל, מתבקש כל אדם אשר פותח חשבון או מצטרף לחשבון, לחתום על הצהרה עצמית הכוללת את פרטי הזהות שלו, כתובת מגורים עדכנית, מדינות האזרחות, תושבות המס, והצהרות הנוגעות לתושבות המס שלו.


במקרים אחרים הבנק עשוי לבקש מכם למלא את ההצהרה כשתבקשו להעביר כספים לחו"ל (בד"כ לארה"ב). האירוע של העברת כספים משמש מעיין טריגר לבנק לבדוק את סטטוס התושבות שלכם לצרכי מס, ובכך להגן על עצמו מפני הרגולטור מחוץ לישראל.


גם אדם שהינו תושב מס בישראל בלבד, עשוי להידרש על ידי הבנקים למלא הצהרה על תושבות המס שלו. ללא הצהרה זו, לא יאפשר הבנק את ניהול החשבון.


טופס הצהרת תושבות מס לצורך FATCA ו-CRS
דוגמה לטופס הצהרת תושבות מול הבנק

איך אדע באלו מדינות אני תושב מס?


אם אתם בעלי זיקה למדינה זרה אחרת, אז תצטרכו להשיב מהו סטטוס תושבות המס שלכם: האם אתם תושבים לצרכי מס בישראל בלבד, במדינה זרה בלבד, או שמא אתם תושבים לצרכי מס גם בישראל וגם במדינה אחרת (או במדינות אחרות).


תושבות מס במדינה מסוימת נקבעת לפי חוקי אותה מדינה, לכן לכל מדינה קיימים כללים משלה להגדרת תושבות לצרכי מס. צריך לזכור: תושבות לצרכי מס שונה מתושבות על פי דיני ההגירה! לכן, גם אם אין לכם מעמד של תושבי קבע על פי רשויות ההגירה באותה מדינה, יתכן מאד שכבר יש לכם מעמד מבחינת רשויות המס. לפיכך יש לבחון את מעמד המס שלכם הן במדינת ישראל והן במדינה האחרת על פי חוקיה. אין משמעות להוראות של אמנות למניעת כפל מס בהקשר זה, אלא רק לחוק של אותה מדינה.


ככלל, סטטוס של תושבות מס מתקבע לאורך זמן, אחרי שהייה מסוימת במדינה ותוך ביסוס בית קבע וקשרים מהותיים אחרים. מדובר בשאלה שבמקרים מסוימים עשויה להיות לא פשוטה, ולכן בכל מקרה של חוסר בהירות מומלץ לקבל יעוץ פרטני.


צור קשר אופציות עובדים

>>> קריאה נוספת: העברת כספים לחו"ל ולישראל


איך אני יודע אם יש לי מעמד מס בארצות הברית?


אם אתם בעלי זיקה לארה"ב, תצטרכו להשיב בטופס מהו הסטטוס המס שלכם שם: האם הנך בגדר US Person או לא.


טעות נפוצה היא לחשוב שרק בעלי אזרחות או גרין קארד הם בעלי סטטוס של US Person. למעשה, כל אדם שהוא בבחינת תושב לצרכי מס, אשר מקיים את מבחן השהייה בארה"ב (substantial presence test), הוא בבחינת "אדם אמריקאי" וככזה צריך לסמן את המשבצת הרלבנטית. ככלל אצבע, ולהוציא חריגים, אם הייתם בארה"ב יותר מ-183 יום בשנת המס די בכך כדי לסווג אתכם ברוב המקרים כ-US Person.


לא רק הבנקים דורשים למלא הצהרת תושבות


שימו לב, החוק מגדיר חובת דיווח לגבי חשבונות שמתנהלים בישראל אצל "מוסד פיננסי", הכוונה היא לחשבונות שלכם שמתנהלים לא רק בבנקים, אלא גם אצל גופי השקעה שונים.


יחד עם זאת, חשבונות מסוימים מוחרגים מתחולת החוק ולכן מידע לגביהם לא יועבר לרשויות. בין היתר, מוחרגים מחובת דיווח בחשבונות פנסיה, ביטוחי חיים, קרנות השתלמות וקופות גמל.


מה לא עושים


בשום פנים ואופן לא מסרבים לשתף פעולה עם הבנק. גם אם לא ברור לכם מדוע או כיצד עליכם למלא את הטופס, וגם אם נציג הבנק שמולכם לא יודע להסביר לכם במדויק את מהות ההצהרה, הדבר הכי חשוב הוא לפעול בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם הבנק שלכם. מה יקרה אם לא תשתפו פעולה? יסרבו לבצע את ההעברה, יקפיאו לכם את החשבון ובהמשך עשויים לסגור אותו לחלוטין.


>>>קריאה נוספת: גילוי מרצון על כספים לא מדווחים

אם חתמתי, זה אומר שהמידע מועבר באופן אוטומטי ל-IRS?


ככלל, הבנק לא מעביר את המידע לרשויות המס הזרות. הבנק בישראל מעביר את המידע לרשות המסים בישראל, ורק היא זו שמוסמכת להעביר את המידע לחו"ל.


כמו כן, לפני העברת המידע לרשויות המס בישראל, אתם אמורים לקבל על כך הודעה מאת הבנק שלכם. ההודעה תכלול מידע על אפשרויות העומדות בפניך לשנות את סיווגך כאזרח או כתושב כאמור בהתאם להוראות הסכם פטקא או תקן ה-CRS. כלומר, יש מעין אפשרות לערער על ההחלטה ולשכנע אותם שהמעמד שלכם הוא רק כשל תושבי ישראל.


חשוב לציין שבמקרים חריגים הבנק עשוי להעביר את המידע ישירות לרשויות המדינה הזרה, אך זאת רק בעקבות דרישה מפורשת, או אם הבנק יידרש להוכיח כי הוא פעל בהתאם לדיני המדינה זרה.


סיכום


אם התבקשתם מהבנק למלא טופס הצהרת תושבות לצרכי FATCA ו-CRS, אל תחששו ואל תחשדו. מדובר בדרישה נפוצה של הבנק בכל מקום שיש אינדיקציה לאפשרות של תושבות מס זרה אצל בעל החשבון.


אם ברור לכם שאתם תושבי ישראל בלבד לצרכי מס, אין לכם אזרחות זרה ואינכם חייבים בהגשת דו"חות מס במדינה אחרת, אתם יכולים למלא את הטופס ולהצהיר כפי הבנתכם. אם לעומת זאת אתם לא בטוחים בסטטוס התושבות שלכם והאם אתם חייבים בדיווח לרשויות של מדינה אחרת, זה המקום להיוועץ באיש מקצוע. הבנק כמובן לא ידע לענות על השאלה הזו במקומכם.


חשוב להדגיש שלהצהרה שלכם על גבי הטופס יש משמעות משפטית: מסירת מידע כוזב בטופס היא עבירה פלילית, ואתם אף מחויבים ליידע את הבנק בכל שינוי שחל בסטטוס שלכם שדווח בטופס הזה.


התבקשתם למלא את הטופס והבנק לא ידע להנחות אתכם? מוזמנים לשתף מהניסיון שלכם ולשאול שאלות.

 

למידע נוסף בנושא מיסוי ורילוקיישן היכנסו לאתר

Tina Kaplan Tax Law Firm

טינה קפלן - עו"ד (B.A ראיית חשבון), עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה במיסוי בינלאומי, מיסוי תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, ומלווה תושבי ישראל ברילוקיישן, הגירה ותושבים חוזרים.


מוזמנים לפנות אלי גם ב-Whatsapp


 

*האמור לעיל הינו בגדר סקירה כללית בלבד, ואין לראות בכך משום יעוץ משפטי או מיסויי, ואין להסתמך על כך ללא קבלת יעוץ פרטני ומותאם אישית.