• טינה קפלן

הצהרת תושבות מול הבנק

עודכן ב: מרץ 23

כל מי שפתח בשנים האחרונות חשבון חדש בבנק או בבית השקעות, קיבל לידיו את הטופס אשר נושא את הכותרת "הצהרה בדבר תושבות מס לצורך FATCA ו-CRS - הצהרת יחיד". לחלופין, יתכן שקיבלתם את הדרישה הזו מהבנק בזמן שאתם שוהים בחו"ל.


דוגמה לטופס הצהרת תושבות מול הבנק

למה הבנק מבקש ממני למלא הצהרת תושבות מס?


כל המוסדות הפיננסיים בישראל, לרבות בנקים, מחויבים על פי חוק לדרוש מכל בעל חשבון בישראל למסור מידע לשם בירור זהותו ומדינת התושבות שלו לצרכי מס. המידע הזה ישמש, למטרת אכיפת מס ולצורך חילופי מידע:

  1. בין ישראל לבין ארה"ב, על פי הסכם פטקא - FATCA.

  2. בין ישראל לבין מדינות אחרות, על פי תקן דיווח על חשבונות פיננסיים - CRS.

לצורך כך ולשם מילוי הוראות הרגולציה בישראל, מתבקש כל אדם אשר פותח חשבון או מצטרף לחשבון, לחתום על הצהרה עצמית הכוללת את פרטי הזהות שלו, כתובת מגורים עדכנית, מדינות האזרחות, תושבות המס, והצהרות הנוגעות לתושבות המס שלו. גם אדם שהינו תושב מס בישראל בלבד, נדרש על ידי הבנקים למלא הצהרה על תושבות המס שלו. ללא הצהרה זו, לא יאפשר הבנק את ניהול החשבון.


איך אדע באלו מדינות אני תושב מס?


אם אתם בעלי זיקה למדינה זרה אחרת, אז תצטרכו להשיב מהו סטטוס תושבות המס שלכם: האם אתם תושבים לצרכי מס בישראל בלבד, במדינה זרה בלבד, או שמא אתם תושבים לצרכי מס גם בישראל וגם במדינה אחרת (או במדינות אחרות).


תושבות מס במדינה מסוימת נקבעת לפי חוקי אותה מדינה, לכן לכל מדינה קיימים כללים משלה להגדרת תושבות לצרכי מס. לפיכך יש לבחון את מעמד המס שלכם הן במדינת ישראל והן במדינה האחרת על פי חוקיה. אין משמעות להוראות של אמנות למניעת כפל מס בהקשר זה, אלא רק לחוק של כל מדינה.


ככלל, סטטוס של תושבות מס מתקבע לאורך זמן, אחרי שהייה מסוימת במדינה ותוך ביסוס בית קבע וקשרים מהותיים אחרים. מדובר בשאלה שבמקרים מסוימים עשויה להיות לא פשוטה, ולכן בכל מקרה של חוסר בהירות מומלץ לקבל יעוץ פרטני.


איך אני יודע אם יש לי מעמד מס בארצות הברית?


אם אתם בעלי זיקה לארה"ב, תצטרכו להשיב בטופס מהו הסטטוס המס שלכם שם: האם הנך בגדר US Person או לא.


טעות נפוצה היא לחשוב שרק בעלי אזרחות או גרין קארד הם בעלי סטטוס של US Person. למעשה, כל אדם שהוא בבחינת תושב לצרכי מס, אשר מקיים את מבחן השהייה בארה"ב (substantial presence test), הוא בבחינת "אדם אמריקאי" וככזה צריך לסמן את המשבצת הרלבנטית. ככלל אצבע, ולהוציא חריגים, אם הייתם בארה"ב יותר מ-183 יום בשנת המס די בכך כדי לסווג אתכם ברוב המקרים כ-US Person.


לא רק הבנקים דורשים למלא הצהרת תושבות


שימו לב, החוק מגדיר חובת דיווח לגבי חשבונות שמתנהלים בישראל אצל "מוסד פיננסי", הכוונה היא לחשבונות שלכם שמתנהלים לא רק בבנקים, אלא גם אצל גופי השקעה שונים.


יחד עם זאת, חשבונות מסוימים מוחרגים מתחולת החוק ולכן מידע לגביהם לא יועבר לרשויות. בין היתר, מוחרגים מחובת דיווח בחשבונות פנסיה, ביטוחי חיים, קרנות השתלמות וקופות גמל.


מה לא עושים


בשום פנים ואופן לא מסרבים לשתף פעולה עם הבנק. גם אם לא ברור לכם מדוע או כיצד עליכם למלא את הטופס, וגם אם נציג הבנק שמולכם לא יודע להסביר לכם במדויק את מהות ההצהרה, הדבר הכי חשוב הוא לפעול בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם הבנק שלכם. מה יקרה אם לא תשתפו פעולה? פשוט יקפיאו לכם את החשבון, ובהמשך עשויים לסגור אותו לחלוטין.

אם חתמתי, זה אומר שהמידע מועבר באופן אוטומטי ל-IRS?


בכל מקרה, הבנק לא מעביר את המידע לרשויות המס הזרות. הבנק בישראל מעביר את המידע לרשות המסים בישראל, וזו בתורה מעבירה את המידע לחו"ל.


כמו כן, לפני העברת המידע לרשויות המס בישראל, אתם אמורים לקבל על כך הודעה מאת הבנק שלכם.


ההודעה תכלול מידע על אפשרויות העומדות בפניך לשנות את סיווגך כאזרח או כתושב כאמור בהתאם להוראות הסכם פטקא או תקן ה-CRS.


יחד עם זאת, הבנק עשוי להעביר את המידע גם ישירות לרשויות המדינה הזרה, אך זאת רק בעקבות דרישה מפורשת, או אם הבנק יידרש להוכיח כי הוא פעל בהתאם לדיני המדינה זרה.


מיותר לציין שמסירת מידע כוזב בטופס היא עבירה פלילית, ואתם מחויבים ליידע את הבנק בכל שינוי שחל בסטטוס שלכם שדווח בטופס הזה. לכן, אם התבקשתם למלא את הטופס יש לעשות זאת בזהירות ובמידת הצורך לקבל יעוץ.

למידע נוסף בנושא מיסוי ורילוקיישן היכנסו לאתר www.TKTAX.co.il


טינה קפלן - עו"ד (B.A חשבונאות), עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה במיסוי בינלאומי, מיסוי תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, ומלווה תושבי ישראל ברילוקיישן, הגירה ותושבים חוזרים.


מוזמנים לפנות אלי ליעוץ מיידי, מכל מקום בעולם, גם ב-Whatsapp.


*האמור לעיל הינו בגדר סקירה כללית בלבד, ואין לראות בכך משום יעוץ משפטי או מיסויי, ואין להסתמך על כך ללא קבלת יעוץ פרטני ומותאם אישית.