מיסוי ESOP, ESPP, אופציות ומניות חסומות בעת מעבר לחו"ל

ההטבה הגלומה באופציות לעובדים 102 ויחידות RSU

 

אחד היתרונות הבולטים לעבודה בענף ההייטק הוא באפשרות לקבל חלק מהתגמול בדרך של מניות, או אופציות למניות של המעסיק במסגרת תכנית אופציות לעובדים (ESOP או ESPP). ראשית, מדובר כמובן ביכולת לקשור את התגמול שלך לביצועים עתידיים וצמיחה של ארגון שמאמינים בו, מה שעשוי להיות משמעותי מאד כשהמעסיק הוא חברת סטארט אפ. אך מעבר לכך, במקרים מסוימים התגמול באופציות ובמניות מאפשר לך לחסוך הרבה מאד כסף בתשלומי מס.

 

כשהאופציות (לרבות יחידות מניה חסומות, כמו RSU) מוענקות לך על פי כללים מסוימים מכוח תוכנית אופציות ומסווגת כ"אופציות 102", שיעור המס שיחול על המימוש שלהן יהיה בסך 25% בלבד (רווח הון). לשם השוואה, משכורת ורכיבי שכר אחרים כפופים למס שולי על פי המדרגה הרלבנטית (החל מ-31% ועד 50% כולל מס יסף), וכמובן ביטוח לאומי וביטוח בריאות בשיעורים הרלבנטיים.

הבעיה שנוצרת עם אופציות ו-RSU בעת הרילוקיישן לחו"ל

בעת המעבר לחו"ל, בין אם מדובר ברילוקיישן ובין אם בהגירה, ישנה אפשרות לתשלום כפל מס בקשר לאופציות או ליחידות מניה חסומות (RSU) שהוענקו לעובד בישראל.

הסיבה לכך היא שרשות המסים מבקשת היום למסות את כל הרווח שמתקבל במזומן ממימוש האופציות או יחידות המניה, כשאלו נמכרות בחו"ל, וגם כשהמוכר כבר הפך לתושב חוץ. אמנות למניעת כפל מס לא מתייחסות ברוב המקרים לסיטואציה הזו (כמו למשל במקרה של אמנת מס בין ישראל לארה"ב).

במקרה שבו המניות או האופציות מוחזקות בידי נאמן בישראל, ינוכה מס במקור בישראל - ובמקביל ישולם מס בחו"ל. כדי לקבל את המס בחזרה, או לפחות חלקו, צריך יהיה להגיש דו"ח מס ובקשה להחזר בישראל.

בעיה דומה תתעורר במקרה של תושב חוזר שקיבל אופציות או מניות חסומות בזמן שעבד עבור מעסיק זר מחוץ לישראל, ורוצה לממש אותן לאחר חזרתו לישראל.

מעבר לכך, עשויות להתעורר בעיות ייחודיות כשמדובר ספציפית ב-RSU:

  • בישראל יחידות RSU כפופות במקרים רבים כמו אופציות עובדים במסלול 102, למיסוי מטיב - רווח הון בשיעור 25% בלבד. לעומת זאת, במדינת היעד המס שיחול יהיה בד"כ מס שולי רגיל וכן תשלומים לביטוח הסוציאלי.

  • יחידות RSU בישראל ימוסו במועד המימוש, שהוא בדרך כלל מועד מכירת המניה בפועל. במדינת היעד ארוע המס יכול להתרחש כבר במועד הבשלת המניה החסומה.

 

להלן מספר החלטות מיסוי אשר מבהירות את עמדת רשות המסים (ההולכת ומחמירה בשנים האחרונות) בכל מה שקשור למיסוי אופציות לעובדים ומניות חסומות.

החלטת מס: מיסוי הכנסה מאופציות בידי יחיד אגב שינוי תושבות - לא בהסכם

רווח ממימוש אופציות של תושב חוזר, אשר הוענקו לו בעת שהיה תושב ארה"ב - ימוסו בישראל.


להחלטה המלאה

החלטת מס: מיסוי אופציות ויחידות השתתפות למניה לעובדים בניוד

החלטת מיסוי 6539/17 בענין ניכוי מס במקור בישראל לעובדים שיוצאים לרילוקיישן בארצות הברית ובידיהם אופציות ויחידות מניה חסומות (RSU).

להחלטה המלאה

Whatsapp

E-mail

רשתות חברתיות

  • טינה קפלן עורכת דין מסים לינקדאין
  • טינה קפלן עורכת דין מסים פייסבוק
  • טינה קפלן עורכת דין מסים יוטיוב