• טינה קפלן

"שנת הסתגלות": שאלות ותשובות

תשובות לשאלות נפוצות בנושא שנת הסתגלות לתושב חוזר ותיק ועולה חדש. רלבנטי למי מכם שמתכנן חזרה לישראל או למי ששב באחרונה מרילוקיישן ארוך בחו"ל.


מה זה "שנת הסתגלות"?


מדובר במנגנון שמאפשר לתושב חוזר ותיק או עולה חדש להמשיך ולהיחשב תושב חוץ לצרכי פקודת מס הכנסה במשך שנה אחת מהמועד שבו עלה או שב לישראל.

האם כל תושב חוזר יכול לבקש "שנת הסתגלות"?


לא. רק מי שעומד בהגדרה של "תושב חוזר ותיק" או "עולה חדש" של מס הכנסה. בעקרון, מדובר במי שהיה תושב חוץ במשך 10 שנים רצופות לכל הפחות.

למה זה טוב?


ההחלטה להעביר מרכז חיים היא החלטה מורכבת. בהחלטה זו נלקחות בחשבון גם השלכות המס הנובעות מהעברת התושבות, אשר עלולות להוות חסם לחזרה לישראל.


היתרון של שנת ההסתגלות הוא עבור אותם אנשים שמתלבטים אם להשאר בישראל, וכאלה שמחליטים לעזוב עד שנה מהיום שהגיעו לארץ. במקרה כזה אם נבחר להתייחס לשנה כ"שנת הסתגלות", אז ניתן יהיה לצאת מישראל מבלי להחשב "תושב ישראל" באותה השנה גם אם בפועל כבר העברתם את מרכז החיים שלכם לישראל והייתם בה יותר מ-183 יום.


במקביל, עדיין תהיו זכאים באות השנה לכל סוגי ההטבות והסיוע הניתנים על ידי משרד העלייה והקליטה (לרבות למשל האפשרות להביא מכולה בפטור ממכס ועוד).

אילו יתרונות יש לזה עבור מי שעוזב את ישראל?


יש לכך מספר יתרונות. למשל, אין מס יציאה על אדם שעוזב בסוף שנת הסתגלות ושרכש נכסים בישראל במהלך אותה שנה.

בנוסף, ניתן לחזור לישראל בשנית ועדיין להחשב "תושב חוזר ותיק" מבלי שהסטטוס הזה "יתאפס".

האם יש לזה חסרונות?


כן. למשל, לא ניתן יהיה לקבל אישור תושבות מרשויות המס בישראל במהלך אותה שנה, בנוסף לא תהיו זכאים לנקודות זיכוי של תושב ישראל לצרכי מס.


מעבר לכך יש לזכור שלביטוח הלאומי ישנם מבחנים נפרדים לקבלת מעמד תושבות בישראל, וכי תצטרכו לשכנע במעמד הרישום כי אכן בכוונתכם להעביר את מרכז החיים שלכם לישראל.

האם זה אומר שאני פטור ממסים בישראל?


בכל מקרה יש לשלם מסים על הכנסה שהופקה בישראל, גם כתושב חוץ וגם כתושב ישראל שבחר ב"שנת הסתגלות".


שנת ההסתגלות בכל מקרה תספר כשנה אחת מתוך "שנות הטבה" לעולה חדש ותושב חוזר ותיק, ביחס לפטור מדיווח והכנסות מחוץ לישראל.

איך מבקשים?


לפני הגשת הבקשה חשוב לודא שאתם אכן עומדים בהגדרה של "תושב חוזר ותיק" לצרכי מס הכנסה. דוגמה לכך היא מי שחוזר אחרי שהות של כ-10 שנים בחו"ל, שאז יכול לעלות סימן שאלה לגבי השנים הראשונות שבהן עזב את ישראל והאם אכן הפך לתושב חוץ כבר אז.


במקרים כאלה ובמקרים גבוליים אחרים מומלץ מאד לקבל יעוץ מס בטרם הפניה לרשויות.


את הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון דרך הקישור הזה באתר משרד הקליטה והעליה, בתוך 90 יום מקבלת מעמד "עולה חדש" או "תושב חוזר ותיק".יש לכם שאלות נוספות? צריכים יעוץ פרטני? מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון, במייל או לשלוח הודעת Whatsapp למספר: 054-9449314


טינה קפלן היא עורכת דין, עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה באופן ייחודי במיסוי בינלאומי בישראל של יחידים: תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, תושבי ישראל שעוברים לחו"ל לרילוקיישן זמני או קבוע ותושבים חוזרים.

*אין לראות באמור לעיל משום יעוץ משפטי ואין להסתמך על כך. בכל מקרה מומלץ להיוועץ באיש מקצוע לפני קבלת החלטה.


מאמר קודם בסדרה "שנת הסתגלות": מושג שכל תושב חוזר חייב להכיר


Whatsapp

E-mail

רשתות חברתיות

  • טינה קפלן עורכת דין מסים לינקדאין
  • טינה קפלן עורכת דין מסים פייסבוק
  • טינה קפלן עורכת דין מסים יוטיוב