ניתוק תושבות במס הכנסה וביטוח לאומי, הגשת דו"ח מס וקבלת החזרי מס

מהן חובות הדיווח למס הכנסה של תושבי ישראל?

על פי חוקי המס בישראל, תושבי ישראל חייבים לשלם מס הכנסה על הכנסותיהם מכל העולם, בין אם הפיקו אותם בישראל ובין אם הפיקו אותם בחו"ל – למשל בדרך של השקעה.

 

תושבי חוץ, לעומת זאת, חייבים במס בישראל רק בגין הכנסות מישראל.

אך מיהו "תושב ישראל"? ומהן חובות המס של אדם אשר היה תושב ישראל, אבל עזב באמצע השנה לחו"ל?

במקרים רבים, תושבי ישראל שיוצאים לעבוד או להתגורר בחו"ל, מפסיקים לדווח על הכנסותיהם באופן חד צדדי למס הכנסה ולביטוח הלאומי - על אחת כמה וכמה כשמדובר בשכירים אשר היו פטורים מחובת הגשת דו"ח. אבל, כשזה נעשה מבלי להסדיר מראש את שאלת התושבות, הם עשויים לגלות כעבור זמן מה, או עם חזרתם לישראל, שמוטלים עליהם חובות לגבי תקופת השהות שלהם בחו"ל, וכי הם נדרשים לשלם קנסות ואף לעמוד בפני הליכים פליליים.

על פי חוקי המס בישראל, ובפרט העדכון לחוקי המס משנת 2016, תושבי ישראל שעוברים לחו"ל במהלך השנה חייבים להגיש דיווח לרשות המסים.

כיצד מדווחים למס הכנסה אחרי שעוברים לחו"ל?

 

לאחר העזיבה, יש שתי אפשרויות עיקריות לדווח לרשויות המס בישראל.

 

  1. בתור תושב ישראל שיש לו הכנסות מחוץ לישראל שיש לדווח עליהן, באמצעות הגשת דו"ח מס שנתי רגיל על גבי טופס 1301

  2. בתור מי שהיה תושב ישראל אבל טוען שתושבות המס שלו נותקה במהלך השנה, ולכן הוא הפך לתושב חוץ בתחילת שנת המס או במהלכה. במקרה כזה מוגש דו"ח מס שנתי על גבי טופס 1301 ובו מדווחות הכנסות החייבות במס בישראל בלבד וכן טופס 1348 "הצהרת תושבות" למס הכנסה.

 

המשמעות של דיווח כתושב ישראל שבעצם ניתק תושבות, היא שצריך להוכיח שכל מרכז החיים עבר למעשה למדינה אחרת.

כאמור, לא בכל מקרה שבו עוזבים את ישראל ישנה חובה להגיש דו"ח, אלא רק במקרה שעומדים באחת מההגדרות (הרחבות) של החוק או התקנות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים כדאי להגיש דווח כעניין של אסטרטגיה, וזאת גם אם אין חובה על פי חוק להגשתו.

לשיחת יעוץ לפני רילוקיישן - השאירו פרטים

 

עו"ד טינה קפלן בעלת ניסיון רב בליווי ויעוץ של ישראלים ברילוקיישן, סטודנטים, פוסט דוקטורנטים וישראלים שעובדים מרחוק במדינות זרות (נוודים דיגיטליים). בין השירותים שתוכלו לקבל: יעוץ מס מקיף ויסודי לפני המעבר (או לאחריו), תכנון מס בסוגיות מורכבות (כגון נושא של מיסוי אופציות, RSU), הגשת דו"ח ניתוק תושבות למס הכנסה וביטוח לאומי, קבלת החזר מס במס הכנסה בישראל, טיפול בביטול קנסות ודרישות חוב ועוד.

מידע וטפסים שימושיים בנושא רילוקיישן והגירה מישראל

מס הכנסה - דו"ח על הכנסות מחו"ל

נספח לדו"ח השנתי ליחיד אשר מיועד לדיווח על הכנסות מחוץ לישראל לתושבי ישראל שעזבו לחו"ל אבל לא עשו ניתוק תושבות

ביטוח לאומי - טופס ניתוק תושבות

שאלון המיועד למי שמודיע לביטוח הלאומי כי הוא יוצא לחו"ל והוא אחד מהבאים: עובד שנשלח לעבוד בחו"ל מטעם מעביד ישראלי, וחוזה העבודה נקשר בישראל, לרבות עמ"י; מי שיוצא מהארץ לכל מטרה אחרת ומגיע לסניף הביטוח הלאומי כדי להצהיר על כך

מס הכנסה - טופס ניתוק תושבות

פירוט למי שמצהירים על עצמם שאינם תושבי ישראל

מס הכנסה - דו"ח מס שנתי לתושב ישראל

דו"ח מס שנתי ליחיד, עצמאי או שכיר שיש לו הכנסות מחו"ל - לדוגמה ישראלי שיוצא לרילוקיישן ולא עושה ניתוק תושבות

ביטוח לאומי - עבודה אצל מעסיק ישראלי

אם נשלחת לעבודה בחו"ל על ידי מעסיקך הישראלי וחוזה ההעסקה ביניכם נחתם בארץ, הרי שאתה נחשב כעובד שכיר לכל דבר ועניין, ולכן חובת תשלום דמי הביטוח משכרך חלה על מעסיקך.

ביטוח לאומי - יוצאים לרילוקיישן

תושבי ישראל השוהים בחוץ לארץ באופן זמני ממשיכים לשמור על זכויותיהם בביטוח הלאומי, ומחויבים בתשלום דמי ביטוח בהתאם להכנסותיהם

Whatsapp

E-mail

רשתות חברתיות

  • טינה קפלן עורכת דין מסים לינקדאין
  • טינה קפלן עורכת דין מסים פייסבוק
  • טינה קפלן עורכת דין מסים יוטיוב