מי צריך יעוץ מס לפני רילוקיישן?

אחד הנושאים החשובים ביותר לטפל בו במסגרת הרילוקיישן, הוא נושא המיסוי. בין אם הייתם בעלי עסק, עצמאיים או שכירים, חשוב מאד לערוך תכנון מס מדוקדק לפני העזיבה שלכם. ישנם מהלכים שלא ניתן יהיה לתקן בדיעבד, בעוד שתכנון מראש יכול לחסוך לכם כסף רב וכאב ראש לא מבוטל בהמשך.

להלן דוגמה לכמה מהנושאים שחשוב לבחון, במסגרת תכנון המס הבינלאומי שלכם לקראת הרילוקיישן והפיכתכם לתושבי חוץ:

בעמוד זה תוכלו למצוא מענה לחלק מהשאלות הללו. שימו לב שמדובר בהסבר כללי בלבד, וכי בכל מקרה תמיד מומלץ לקבל יעוץ פרטני - לכל הפחות ביחס לשנת המעבר שלכם לחו"ל, שהיא השנה הקריטית ביותר מבחינת השלכות המס.

כבר בחו"ל? פשוט תשלחו אלי הודעה!

האם צריך לדווח על ניתוק תושבות למס הכנסה בשנת 2021?

על פי חוקי המס בישראל, תושבי ישראל חייבים לשלם מס הכנסה על הכנסותיהם מכל העולם, בין אם הפיקו אותם בישראל ובין אם הפיקו אותם בחו"ל – למשל בדרך של השקעה. במלים אחרות, אם אתם עובדים או משקיעים בחו"ל אבל עדייןן בסטטוס של תושבי ישראל, אתם צריכים לדווח ולשלם מס בארץ גם על אותן הכנסות מחו"ל.

 

תושבי חוץ, לעומת זאת, חייבים לשלם מס בישראל רק בגין הכנסות שהופקו בישראל. למשל, הכנסות של תושבי חוץ מהשכרת דירות בישראל יהיו חייבות בתשלום מס בראש ובראשונה בישראל.

אך מיהו "תושב ישראל"? מתי תושב ישראל הופך בפועל לתושב חוץ, ומה המשמעות עבור מי שהיה תושב ישראל, אבל עזב באמצע השנה לחו"ל?

במקרים רבים, תושבי ישראל שיוצאים לעבוד או להתגורר בחו"ל, מפסיקים לדווח על הכנסותיהם באופן חד צדדי למס הכנסה ולביטוח הלאומי - על אחת כמה וכמה כשמדובר בשכירים אשר היו פטורים מחובת הגשת דו"ח. אבל, כשזה נעשה מבלי להסדיר מראש את שאלת התושבות, הם עשויים לגלות כעבור זמן מה, או עם חזרתם לישראל, שמוטלים עליהם חובות לגבי תקופת השהות שלהם בחו"ל, וכי הם נדרשים לשלם קנסות ואף לעמוד בפני הליכים פליליים.

על פי חוקי המס בישראל, ובפרט העדכון לחוקי המס משנת 2016, תושבי ישראל שעוברים לחו"ל במהלך השנה חייבים להגיש דיווח לרשות המסים.

כיצד מדווחים למס הכנסה אחרי שעוברים לחו"ל?

 

לאחר העזיבה, בפרט כשזו נעשית במהלך שנת המס, יש שתי אפשרויות עיקריות לדווח לרשויות המס בישראל.

 

  1. בתור תושב ישראל שיש לו הכנסות מחוץ לישראל שיש לדווח עליהן, באמצעות הגשת דו"ח מס שנתי רגיל על גבי טופס 1301

  2. בתור מי שהיה תושב ישראל אבל טוען שתושבות המס שלו נותקה במהלך השנה, ולכן הוא הפך לתושב חוץ בתחילת שנת המס או במהלכה. במקרה כזה מוגש דו"ח מס שנתי על גבי טופס 1301 ובו מדווחות הכנסות החייבות במס בישראל בלבד וכן טופס 1348 "הצהרת תושבות" למס הכנסה.

 

המשמעות של דיווח כתושב ישראל שבעצם ניתק תושבות, היא שצריך להוכיח שכל מרכז החיים עבר למעשה למדינה אחרת.

כאמור, לא בכל מקרה שבו עוזבים את ישראל ישנה חובה להגיש דו"ח, אלא רק במקרה שעומדים באחת מההגדרות (הרחבות) של החוק או התקנות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים כדאי להגיש דווח כעניין של אסטרטגיה, וזאת גם אם אין חובה על פי חוק להגשתו.

 

עו"ד טינה קפלן בעלת ניסיון רב בליווי ויעוץ של ישראלים ברילוקיישן, סטודנטים, פוסט דוקטורנטים וישראלים שעובדים מרחוק במדינות זרות (נוודים דיגיטליים) וכן תושבי חוץ עם זיקה לישראל. בין השירותים שתוכלו לקבל: יעוץ מס מקיף ויסודי לפני המעבר (או לאחריו), תכנון מס בסוגיות מורכבות (כגון נושא של מיסוי אופציות, RSU), הגשת דו"ח ניתוק תושבות למס הכנסה וביטוח לאומי, קבלת החזר מס במס הכנסה בישראל, טיפול בביטול קנסות ודרישות חוב ועוד.

עצות מס לניתוק תושבות מוצלח

מצגת קצרה עם חמש עצות מס שימושיות בנוגע להליך ניתוק התושבות שלכם בישראל.

טפסים שימושיים בנושא רילוקיישן - מעודכן לשנת 2020

מס הכנסה - טופס 1324 נספח הכנסות מחו"ל עבור שנת 2019

נספח לדו"ח השנתי ליחיד אשר מיועד לדיווח על הכנסות מחוץ לישראל לתושבי ישראל שעזבו לחו"ל אבל לא עשו ניתוק תושבות.

להורדת הטופס

ביטוח לאומי - טופס 627 שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל עבור שנת 2019

מוכר כטופס ניתוק תושבות בביטוח הלאומי. מדובר בשאלון המיועד למי שמודיע לביטוח הלאומי כי הוא יוצא לחו"ל והוא אחד מהבאים: עובד שנשלח לעבוד בחו"ל מטעם מעביד ישראלי, וחוזה העבודה נקשר בישראל, לרבות עמ"י; מי שיוצא מהארץ לכל מטרה אחרת ומגיע לסניף הביטוח הלאומי כדי להצהיר על כך.

להורדת הטופס

מס הכנסה - טופס 1348 הצהרת תושבות עבור שנת 2019

מוכר כטופס ניתוק תושבות במס הכנסה (בשמו המלא: "דוח המפרט את העובדות בשל טענתי כי אינני תושב ישראל". מדובר בשאלון שצריך למלא מי שמצהיר על עצמו שאינו תושב ישראל לצרכי מס.

להורדת הטופס

מס הכנסה - דו"ח מס שנתי לתושב ישראל עבור שנת 2019

דו"ח מס שנתי ליחיד, עצמאי או שכיר שיש לו הכנסות מחו"ל - לדוגמה ישראלי שיוצא לרילוקיישן ולא עושה ניתוק תושבות.

להורדת הטופס