1. תכנון מס לפני רילוקיישן

בין אם הייתם בעלי עסק, עצמאיים או שכירים, חשוב מאד לערוך תכנון מיסוי ופיננסי לפני המעבר. 

התכנון תמיד יתחיל מבירור המטרות והגדרת היעדים: האם פנינו למעבר לתקופה מוגבלת? למטרה ברורה (למשל פוסט דוקטורט למשך שנתיים)? או שמא אנחנו לא מתכוונים לשוב לישראל לכל הפחות בשלוש השנים הקרובות?

להלן רשימה לא ממצה של נושאים שצריך לבדוק לפני הרילוקיישן:

2. הסדרת השקעות, פנסיה ובנק

לקראת העזיבה שלכם תצטרכו להסדיר מגוון של נושאים פיננסיים ונושאים מס.

 

בענין הפנסיות תצטרכו להחליט האם אתם מפסיקים את הפקדות, האם מבצעים הסדר 'ריסק זמני' או האם ממשיכים להפקיד לקרנות ולביטוחים באופן עצמאי. בהקשר זה תמיד מומלץ להיוועץ גם ביועץ פנסיוני בלתי תלוי.

ככל שיש לכם השקעות בישראל, לרבות קרנות השתלמות, קרנות נאמנות וניירות ערך בבנק או אצל חברה בורסה, תצטרכו להחליט האם לשמור על התיק, לממש את ניירות הערך או לנייד אותו.

זה הזמן גם לבדוק אם נדרש תכנון מס ספציפי, למשל במקרה שאתם עוברים עם אופציות או מניות מהמעסיק הישראלי, או אם בכוונתכם לרכוש או למכור דירת מגורים בישראל.

 

לבסוף, תרצו לבחון מול הבנק תנאים להעברת תשלומים לחשבון הבנק הזר שלכם. יתכן מאד שהבנק יבקש מכם למלא הצהרת תושבות לצרכי מס לענין ה-FATCA וה-CRS.

 
 

3. הסדרת מעמד מול ביטוח לאומי

לאחר העזיבה, עומדות בפניכם שתי אפשרויות להסדרת המעמד שלכם מול הביטוח הלאומי:

1. שמירה על תושבות ישראלית בביטוח הלאומי.

2. הצהרה על העברת מרכז חיים לחו"ל (ניתוק תושבות).

 

אם אתם שומרים על התושבות בביטוח הלאומי, תצטרכו למלא טופס דין וחשבון שנתי ולשלם מקדמות בסכומי מינימום (177 ש"ח בשנת 2020). אם יהיו לכם הכנסות בחו"ל, לאחר הגשת דו"ח מס בישראל תצטרכו לשלם לביטוח הלאומי סכומים נוספים על פי הכנסתכם. אם לעומת זאת תרצו שהביטוח הלאומי לא יראה בכם כתושבי ישראל, תצטרכו למלא טופס 627 ולהגיש אותו. אחרי קבלת הטופס הביטוח הלאומי יבדוק את ההצהרה שלכם ויקבע החל מאיזה מועד ניתן לראות בכם כמי שהפסיקו להיות תושבי ישראל לענין הביטוח הלאומי. כמובן שהאישור הזה אינו מחייב את רשויות המס, אבל הוא משמש פרמטר בעל משקל גם עבורם.

>>> קריאה נוספת: ניתוק תושבות בביטוח לאומי

 

 

בעלת ניסיון של למעלה מ-10 שנים בליווי ויעוץ רילוקיישן והגירה של ישראלים, סטודנטים, חוקרים בפוסט דוקטורט, נוודים דיגיטליים וכן תושבי חוץ עם זיקה לישראל:

  • יעוץ מס לפני ואחרי המעבר

  • ניתוק תושבות ביטוח לאומי

  • ניתוק תושבות מס הכנסה

  • הגשת דו"ח החזר מס ותיאום מס

  • החזר מס בגין אופציות, RSU, ESPP

  • טיפול בביטול קנסות ודרישות חוב

- טיפים לניתוק תושבות מוצלח -

4. שמירת מסמכים ותיעוד

עם העליה שלכם למטוס, חשוב להקפיד על שמירת מסמכים שונים ותיעוד. כחלק מהמסמכים ידרשו על ידי מס הכנסה והביטוח הלאומי, והם יבססו את העברת מרכז החיים שלכם לחו"ל: הסכם שכירות דירה בחו"ל, הסכם רישום ילדים לגן ילדים, פתיחת חשבון בנק, אישור תשלום חשבונות, אישור העסקה בחו"ל, תשלום ביטוח בריאות בחו"ל ועוד.

מסמכמו כן, חשוב לשמור העתקים של קבלות וחשבוניות עבור הוצאות שהיו לכם בחו"ל: רכישת כרטיסי טיסה, תשלומים עבור שכר דירה, תשלומים לגן ילדים, שכירת רכב לצרכי עבודה. תיעוד ההוצאות הללו יכול לשמש אתכם אם מ מס הכנסה יסרב לקבל את טענת ניתוק התושבות שלכם בישראל.

 

5. הגשת דו"ח מס אחרי המעבר

לאחר העזיבה, בפרט כשזו נעשית במהלך שנת המס, יש שתי אפשרויות עיקריות לדווח לרשויות המס בישראל.

 

  1. בתור תושב ישראל שיש לו הכנסות מחוץ לישראל שיש לדווח עליהן, באמצעות הגשת דו"ח מס שנתי רגיל על גבי טופס 1301 לשנת 2020.

  2. בתור מי שהיה תושב ישראל אבל טוען שתושבות המס שלו נותקה במהלך השנה, ולכן הוא הפך לתושב חוץ בתחילת שנת המס או במהלכה. במקרה כזה מוגש דו"ח מס שנתי על גבי טופס 1301 ובו מדווחות הכנסות החייבות במס בישראל בלבד וכן טופס 1348 "הצהרת תושבות" למס הכנסה. זהו למעשה דו"ח ניתוק תושבות במס הכנסה.

 

שימו לב שהחל משנת 2019 יש להזין את הטופס במערכת המקוונת שבאתר רשות המסים, ולהגיש אותו באמצעות האינטרנט. כלומר, גם טופס 1301 לשנת 2019 וגם טופס 1301 לשנת 2020 יש להגיש באמצעות האינטרנט בלבד. באפשרותכם להגיש אותו באופן עצמאי דרך אזור המידע האישי, או באמצעות מי שמייצג אתכם בתהליך ניתוק התושבות.

המשמעות של דיווח כתושב ישראל שבעצם ניתק תושבות, היא שצריך להוכיח שכל מרכז החיים עבר למעשה למדינה אחרת. כאמור, לא בכל מקרה שבו עוזבים את ישראל ישנה חובה להגיש דו"ח, אלא רק במקרה שעומדים באחת מההגדרות (הרחבות) של החוק או התקנות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים כדאי להגיש דווח כעניין של אסטרטגיה, וזאת גם אם אין חובה על פי חוק להגשתו.

 

יעוץ מס בנושא רילוקיישן או הגירה

טפסים שימושיים בנושא רילוקיישן - מעודכן לשנת 2021

ביטוח לאומי - טופס 627 שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל עבור שנת 2020

מוכר כטופס ניתוק תושבות בביטוח הלאומי. מדובר בשאלון המיועד למי שמודיע לביטוח הלאומי כי הוא יוצא לחו"ל והוא אחד מהבאים: עובד שנשלח לעבוד בחו"ל מטעם מעביד ישראלי, וחוזה העבודה נקשר בישראל, לרבות עמ"י; מי שיוצא מהארץ לכל מטרה אחרת ומגיע לסניף הביטוח הלאומי כדי להצהיר על כך.

להורדת הטופס

מס הכנסה - טופס 1348 הצהרת תושבות עבור שנת 2020

מוכר כטופס ניתוק תושבות במס הכנסה (בשמו המלא: "דוח המפרט את העובדות בשל טענתי כי אינני תושב ישראל". מדובר בשאלון שצריך למלא מי שמצהיר על עצמו שאינו תושב ישראל לצרכי מס.

להורדת הטופס

מס הכנסה - טופס 1324 נספח הכנסות מחו"ל עבור שנת 2019

נספח לדו"ח השנתי ליחיד אשר מיועד לדיווח על הכנסות מחוץ לישראל לתושבי ישראל שעזבו לחו"ל אבל לא עשו ניתוק תושבות.

להורדת הטופס

מס הכנסה - טופס 1301 לשנת 2019 (דו"ח מס שנתי ליחיד)

דו"ח מס שנתי ליחיד, עצמאי או שכיר שיש לו הכנסות מחו"ל - לדוגמה ישראלי שיוצא לרילוקיישן ולא עושה ניתוק תושבות.

להורדת הטופס