• טינה קפלן, עו"ד (B.A ראיית חשבון)

ישראלים ברילוקיישן: 3 טעויות שאפשר למנוע

לא משנה באיזה שלב אתם בתהליך הרילוקיישן, בין אם בדיוק ניתקתם תושבות או שמא אתם בדרך להיות תושבים חוזרים, יש שלושה עקרונות לגבי מס בישראל שאם מבינים אותם יכולים לחסוך לכם הרבה כאב ראש וגם כסף.

 
טעויות מס ברילוקיישן

1. אל תסתמכו בעיניים עצומות על אמנת מס


פעמים רבות הלקוחות שלי סבורים שאמנה למניעת כפל מס פותרת את כל הבעיות הפוטנציאליות שלהם. "אם יש אמנה, אז אין כפל מס!". אז חשוב לי להבהיר: אמנת מס לא פותרת את כל תאונות המס האפשריות וממילא לא מתייחסת לכל סוגי ההכנסות. וזה מבלי לדבר על הביורוקרטיה והזמן שכרוכים פעמים רבות ביישום הוראות האמנה.


דוגמה קלאסית למקרה שבו יכולה להיות חבות מס כפולה, היא כשתושב עוזב את המדינה עם אופציות למניות (או יחידות RSU) שקיבל כחלק מתכנית הטבות מהמעביד שלו. כך למשל, אם האופציות שלו נמכרו לאחר החזרה לישראל, עשויה להיות חבות במס גם אם האופציות הבשילו במלואן בעת שהעובד היה תושב חוץ! במקרים שבהם ההבשלה הייתה אחרי מועד החזרה, מדינת ישראל אף עשויה שלא לאפשר לקזז את המס הזר ששולם.


חשוב מכך, אמנה למניעת כפל מס לא חלה על התשלומים שכל ישראלי מבוטח חייב לביטוח הלאומי. בהעדר אמנה מיוחדת ספציפית שנקראת "אמנה לביטוח סוציאלי", אתם עשויים להידרש בתשלום בשיעור 12% מההכנסה שלכם מחוץ לישראל (זה המצב עם ארה"ב בין היתר).

2. תכירו את מבחן "30 הימים"


אתם בוודאי יודעים שאם הייתם יותר מ-183 יום בישראל בשנת מס, אז כפי הנראה תסווגו כתושבי ישראל באותה שנה.


אבל יש מבחן נוסף הרבה פחות מוכר: מספיק שהייתם בישראל 30 יום בשנה קלנדרית אחת, ובסה"כ 425 יום כשסופרים את אותה השנה והשנתיים שקדמו לה, גם אז יראו בכם תושבי ישראל.


ישראלים שיוצאים לחו"ל ונופלים באחד ממבחני הימים, יכולים לבחור באחת מ-2 אפשרויות:

(א) להגיש דו"ח כתושב ישראל ולשלם הפרשי מסים וביטוח לאומי לגבי ההכנסות מחו"ל;

(ב) להוכיח שהם בכל זאת תושבי חוץ כי מרכז החיים שלהם עבר, ולהגיש טופס "הצהרת תושבות".


החובה להגיש את הצהרת התושבות קיימת משנת 2016 ואין שום ספק שזה רק עניין של זמן עד שברשות המסים יחליטו לצאת במבצע אכיפה מאסיבי כנגד ישראלים לשעבר ותושבים חוזרים.


3. אל תחשבו שאם הייתם בישראל פחות מ-183 יום אז אתם תושבי חוץ


התקופה המועדפת על תושבים חוזרים לעלות לישראל היא כמובן בחודשי הקיץ, לפני פתיחת מוסדות הלימוד. כתוצאה מכך הם מגיעים לארץ אחרי שבילו את מרבית השנה בחו"ל, ומספר הימים שלהם בישראל נופל מ-183.


מרבית השבים סבורים שהם באופן אוטומטי יסווגו כתושבי חוץ בשנת ההגעה שלהם, ושזה אף עשוי לייצר עבורם הזדמנות לתכנון מס ולחסכון מתשלומים מסוימים לביטוח הלאומי.

מדובר בטעות מאד נפוצה. כאמור, המבחן הדומיננטי לתושבות במדינת ישראל הוא מבחן מרכז החיים. לכן, אם מרכז החיים שלכם עבר בפועל לישראל, אז סביר מאד שיראו בכם תושבי ישראל כבר ממועד ההגעה שלכם לארץ ובמקרים מסוימים אף מתחילת השנה (!), גם אם מספר הימים שגרתם בחו"ל עולה על 183.


זה מקרה שבו הוראות של אמנת מס יכולות לסייע, אבל כפי שכבר הסברתי בסעיף (1), לא תמיד. לכן חשוב להתכונן מבעוד מועד ולקבל החלטות מדויקות עוד לפני החזרה לישראל.

 

למאמר הקודם בסדרה - 5 עצות מס לשבים לישראל בצל הקורונה

 

למידע נוסף בנושא מיסוי ורילוקיישן היכנסו לאתר

tina kaplan tax law firm

טינה קפלן - עו"ד (B.A ראיית חשבון), עוסקת בתחום המיסים משנת 2011. מתמחה במיסוי בינלאומי, מיסוי תושבי ישראל שמשקיעים בחו"ל, ומלווה תושבי ישראל ברילוקיישן, הגירה ותושבים חוזרים.


מוזמנים לפנות אלי ליעוץ גם ב-Whatsapp


 

*האמור לעיל הינו בגדר סקירה כללית בלבד, ואין לראות בכך משום יעוץ משפטי או מיסויי, ואין להסתמך על כך ללא קבלת יעוץ פרטני ומותאם אישית.